Виена

Автобус / 4 дена / 2 ноќевања

ВИЕНА – актуелна престолнина на Австрија и некогаш главен град на моќната Австроунгарска Империја.
Денес модерна туристичка метропола на бреговите на убавиот плав Дунав. Градот шармира со убавите Палати на Царскиот Hoffburg и Шенбрунските паркови,како и со богатите уметнички колекции… шопинг и гурманско уживање во многубројните ресторани. Градот во кој живееле и твореле Гете, Фројд, Бетовен, Ајнштајн,Моцарт…Во Виена е се посебно, од убавината на неговата панорама до вкусот на колачите
.                                                                                                        

1 ден 29.12 Четврток                    СКОПЈЕ – ВИЕНА

Состанок на групата на паркингот спроти Хотел Holiday Inn во 13:00 часот. Тргнување за Виена во 13:30 часот. Се патува преку Србија и Унгарија. Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 ден 30.12 Петок                              ВИЕНА

Пристигнување во Виена во претпладневните часови. Панорамски разглед на градот: Рингштрасе, Катедралата Св. Стефан и Штефанплац, Бургтеатар, Музејскиот кварт, Палатата Хофбург, Дворецот Белведере, Операта, Гратското Собрание Ратхаус, Катедралата Вотиф, Парламентот,Универзитетот…Сместување во хотел.Слободно време за одмор. Вечерта, можност да се проба вистинска виенска шницла во национален ресторан. Ноќевање.

3 ден 31.12 Сабота                            ВИЕНА

Појадок. Слободно време за индивидуални прошетки или можност за посета на Дунавската Кула  која е изградена во 1964 год и е висока 252 метри од каде има неверојатна панорамска  глетка на градот Виена. Вечерта околу21:00 часот организиран трансфер до центарот на Виена и можност за прослава на Новогодишната ноќ на плоштадот Ратхаус. Враќање во хотел. Ноќевање.

4 ден 01.01 Недела                          ВИЕНА СКОПЈЕ

Појадок. Напуштање на хотел.Факултативна посета на Кралскиот Дворец Шенбрун, летната резиденција на Франц Џозеф. Посетена од милиони туристи годишно, палатата заедно со паркот е најголемата туристичка атракција во Виена, под заштита на УНЕСКО. Слободнo време за прошетка по познатата улица Mariahilferstrasse и можност да се почуствува новогодишната атмосфера во Виена.Во пладневните часови поаѓање за Скопјесо попатна пауза во Pandorf outlet center.Ноќно возење преку Унгарија и Србија.
Пристигнување во Скопје, наредниот ден во  попладневните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 189 €/ 11.720 ден.

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Превоз со високо туристички автобус на наведената релација
 • Организиран разглед со локален водич  на Виена
 • Сместување во хотел  3*во Виена на база 2 ноќевања со појадок
 • Посета на шопинг центар  Pandorf
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Разглед на Виена со локален водич – 15 евра
 • Туристичка такса 2 евра по лице на ден (се плаќа во агенција)
 • Дунавска Кула (превоз + влезница) – 25€
 • Факултативна посета Шенбрун со вклучена влезница,водич и превоз 50 евра
 • Доплата за еднокреветна соба 4.300 ден
 • Патничко-здравствено осигурување

НАПОМЕНИ:  

 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1евро = 62 денари
 • Доколку не се оствари минималниот број на патници, Oрганизаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот;
 • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот да ја промени и цената на аранжманот како и цените на факултативните излети;
 • Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето

Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на активностите по денови од за него оправдани и објективни причини

ЗА ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

За подетални информации можете да не контактирате WWW.IGUANA.COM.M

Е - МАИЛ

contact@iguana.com.mk

КОНТАКТ БРОЈ

02 3232-130